ארבעת הפחדים שמונעים מבעדך לעשות שינוי קריירה ?  


מתוך: גלובס, פורסם ב14 בדצמבר 2006, 7:46
 
יש הרבה מאד מועמדים שאינם שבעי רצון מהקריירה שלהם ולמרות זאת אינם עושים דבר כדי לשנות זאת.  מדוע ? בגלל הפחדים ... מודעות לפחדים והתגברות עליהם הם תנאי מוקדם לשינוי קריירה .פחדים לשינוי קריירה באים לידי ביטוי במשפטים של מועמדים כמו :
אני מבוגר מדי לעשות שינוי קריירה .
אין לי את הכסף הנדרש כדי לעשות שינוי מקצועי .
אני שונא את העבודה שלי אבל בסוף השנה אני אמור לקבל בונוס .
אני לא אוהב את העבודה שלי אבל אין לי מושג מה אני יכול לעשות 
הייתי רוצה לעשות שינוי אך איני יכול לוותר על המשכורת והמכונית שלי .
אני מעוניין לעשות שינוי קריירה אלא שהמשפחה שלי לא תהייה מרוצה .
 
עתה נסו את התרגיל הבא על פיסת נייר ורשמו  מהם  10 הפחדים אשר מונעים בעדך לעשות שינוי  קריירה ?
ישנם ארבעה פחדים עיקריים המונעים ממועמדים לעשות שינוי קריירה :
 1. הפחד לחלום
  האם יש לך האומץ לחלום על קריירה מספקת יותר ? חוסר האומץ לחלום מקורו בד"כ בחוסר אמונה או דמיון שהינך יכול  להגשים את החלום. מה הטעם לחלום אם אנו לא באמת מאמינים שאנו יכולים להגשים את החלום .
  הפחד לחלום קשור במנגנון נוסף שנקרא נבואה המגשימה את עצמה ( self Fulfilling  Prophecy  )
  וכאן הכוונה שאמונות נוטות להתגשם כלומר אם אנו חושבים שאנו יכולים להצליח אנו נצליח ולהיפך אם אנו חושבים שאיננו יכולים לעשות שינוי קריירה , למצוא בן זוג או כל דבר אחר יש סיכוי רב שזו תהייה גם  המציאות . מנגנון נבואה שמגשימה את עצמה מבוסס על המודל הקוגניטיבי שגורס שיש קשר הדוק בין אמונות התנהגויות ורגשות ויש מחקרים רבים אשר מבססים את הקשר הנ"ל .
 2. הפחד מכישלון ( fear of failure  )
  הפחד מכישלון מבוסס על פחדים שאחרים יבקרו אותנו , יצחקו עלינו , יומרו שאנו כישלון (מבוסס על  זהות בין האדם ובין מעשיו ) יש אנשים שימנעו מפעילות שבעטייה הם יכולים לחוות כשלון. הם ימנעו ממאמץ להשגת יעדים מכיוון שכך הם יתחמקו מהרגשת כישלון . תופעה זו תגרור  מצב שאנו מכנים תת הישג . כלומר שהאדם לא יגשים את עצמו ברמה שהוא מסוגל לה בגלל הפחד מכישלון. אנשים המונעים על ידי פחד מכישלון יתחמקו מסוגי פעילות שבהם הם נמדדים ונבחנים על פי הצלחתם .
  הפחד מכישלון כולל נובע הרבה פעמים מחוסר רצון לקחת סיכונים . מועמדים הרבה פעמים מעדיפים להישאר בתפקיד או בחברה בה הם נמצאים בגלל אי רצון ( ולא יכולת ) לבצע את השינוי . נימוקים כמו אני לא יודע אם הדשא של השכן ירוק יותר,האם ארוויח שכר זהה לשכר הנוכחי שלי ,האם אהיה שבע רצון יותר וכדומה. יש פעמים שבהם פיטורין  מהווים את דחיפה של מועמדים לעשות שינוי מקצועי  מכיוון שבמצב זה הסיכון קטן יותר.
  טום פיטרס אמר שכישלון הכרחי ללמידה ועל חברות צריכות לעודד התנסויות ופעולות גם אם הם יכשלו . בארה"ב מגייסים לתפקידים של מנכ"לים בסטאראפים  מנהלים שנכשלו לפחות פעם אחת בסטארטאפ  קודם בגלל ההבנה שמנהלים שנכשלו הסיכוי שלהם להצליח (בגלל ניסיונם  ) רב יותר.
 3. פחד מהצלחה ( fear of success   )
  זה מוזר לחשוב שאנשים מפחדים מהצלחה יותר הגיוני לחשוב שאנשים מפחדים מכישלון .פחד מהצלחה מונע ממועמדים להשיג את המטרות שלהם. הפחד מהצלחה יכו לבוא לידי ביטוי באופנים הבאים :
 • שינוי כשלעצמו הוא מפחיד ( אפילו אם הוא לטובה ) אנחנו מעדיפים לחיות עם המוכר. שינוי יוצר תהליך שאת תוצאותיו אין אנו יכולים לדעת  ודבר זה מפחיד וגורם לנו להעדיף לדבוק בסטאטוס קוו.
 • אנחנו מפחדים שאם נצליח אנשים יצפו מאיתנו להצליח תמיד .
 • אנו מפחדים שההצלחה לא תחזור בפעם הבאה .
 • אנחנו מפחדים שאם נצליח יהיו לנו אויבים רבים.
 • אנו מפחדים שנקבל  יותר מדי צומת לב מאנשים ואנו לא רגילים לזה. 
 • אנחנו מפחדים שלא יהיה לנו זמן פנוי .
 • אנו מפחדים לאמץ את הדימוי החדש של אדם שמצליח מכיוון שעד עכשיו חשבנו שאנחנו ממוצעים . 
 • הפחד  לצאת מאזור הנוחות ( comfort zone )
  כל שינוי קריירה דורש מחיר והקרבה לטווח זמן מסוים .הקרבה זו יכולה להיות מבחינת האמצעים הכלכליים , מבחינת הזמן הפנוי וכ"ו . אי רצון לוותר חלקית על דברים שיש לנו בהווה כדי להשיג משהו שאותו אנו מאד רוצים בעתיד גם הוא יביא לשמירה על הסטאטוס קוו . 
אז איך ניתן להתגבר על פחדים אלה ? התגברות על הפחדים היא מאד אישית . באופן כללי ישנן  מספר אסטרטגיות להתגבר על פחדים:
א.       באמצעות שיחה ועבודה עצמית וניתוח ממה בדיוק ולמה אנו מפחדים.
ב.       נקיטה בפעולה שממנה אנו מפחדים עכשיו ( לקפוץ לבריכה עכשיו).
 
פעולות עוזרות לנו לנטרל פחדים מכיוון שלעיתים חשיבה יתרה רק מגבירה את הפחדים ללא קשר למציאות העכשווית . האלמנט השני הוא שהצלחה חלקית או מלאה במה שאנו עושים מחזקת את הביטחון העצמי , הדימוי העצמי ומביאה להגברת המוטיבציה שלנו בדרך להשגת מטרותינו .
 
תהליך זה יכול להתבצע לבד , עם חבר או חברה קרובה או עם מאמן . מודעות עצמית והתגברות על הפחדים הם תנאי מוקדם בדרך לתכנון שינוי קריירה.
 
אני מאחלת לכם הרבה אור והתגברות על הפחדים בדרך להגשמת מטרות הקריירה שלכם!
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade