איך החזרתי לעצמי את הזמן האבוד  


על אחת התרופות היעילות ביותר למצוקות זמן למדתי ממורה שהשפיע דרמטית על חיי לפני 22 שנה. הוא אמר לי שאני סתם מאשים את הזמן במצוקותי ושאם אני רוצה לפתור אותן עלי ללמוד להשלים. לאחר הרבה ויכוחים איתו על מה שנשמע לי כמו קשקוש פילוסופי הסכמתי להתחיל לתרגל השלמה. להפתעתי, התרופה התגלתה כיעילה להפליא.

מורי אמר שרוב מצוקות הזמן נובעות מדברים שלא השלמתי והציע שאערוך רשימה של כל מה שהתחלתי ולא השלמתי בחיי. כשאמרתי שהרשימה תהיה אינסופית הוא חייך ואמר שהיא בהחלט סופית ושעדיף שארשום אותה מאשר שאתווכח איתו. לקח לי כשבוע למלא מחברת ברשימות ולהרגיש שכיסיתי את כל מה שאני זוכר. הוא אמר שאזכר בפריטים נוספים עם הזמן ושתמיד אוכל להוסיף אותם לרשימות.

בהמלצתו, התבוננתי בתחושות שחוויתי בזמן כתיבת הרשימה ובזמן הקריאה בה. רגשית ופיסית היה לי קשה מאוד ובמהלך השבוע חליתי ממש.


מורי טען שחוויתי את אותם כאבים ומצוקות שאני נוטה לייחס לחוסר הזמן בחיי ואמר שהגיע הזמן שאשלים את הרשימה. כששאלתי מה זה להשלים את הרשימה הוא ענה, להפתעתי, שזה למחוק את כל הפריטים המופיעים בה. לבקשתו, מיינתי את כל הפריטים ברשימה לשני הסוגים: אלה שבכוונתי להשלים - אותם אמחק אחרי שאסיים את ביצועם; ואלה שאהיה שלם עם אי התממשותם - אותם אמחק ברגע שאסכים לוותר עליהם ולהיות שלם עם זה. התחלתי בקבוצה השנייה, אלה שאני מוותר עליהם.

זה לא היה קל. כאב לי להיפרד מחלק מהפריטים ולוותר על התממשותם, והיו כאלה, כמו החלום של תערוכת צילומים שלי במוזיאון המומה בניו יורק שסירבתי למחוק. ואולם ברגע שבחרתי למחוק פריט ולהיות שלם עם אי התממשותו, הרגשתי שאני מתנקה ומפנה מקום בתוכי לדברים חדשים שיבואו, הרגשתי שאני מבריא.

מורי המליץ שאפתח את היכולת להיות שלם עם זה שדברים מסוימים לא יתממשו כפי שרציתי ואמר: "ככל שתהיה טוב יותר בזה, תגלה שאתה מפיק יותר מהזמן שעומד לרשותך". למרות הפרדוקס שבדבר, גיליתי שהוא צדק. אחת ממיומנויות הניהול הבסיסיות היא להציב עדיפויות. ללא היכולת להיות שלם קשה מאוד לתעדף, כי זה דורש לקבל את העובדה שדבר אחד חשוב פחות מדבר אחר ולהיות מוכן לוותר על התממשותו.
ביחס לקבוצת הפריטים שלא הייתי מוכן למחוק, הוא ביקש שאתחיל לפעול למימוש הפריטים שאפשר להשלים מיידית. באותו שבוע סגרתי עם אנשים מהעבר נושאים עמוסי משקעים, תיקנתי דברים שחיכו שנים שאתקן אותם, קניתי דברים שהבטחתי לקנות לילדי וגביתי כספים "אבודים" מלקוחות. בבית קראו לשבוע הזה "שבוע סוף סוף", על משקל "סוף סוף עשית את זה".

זה היה שבוע קסום, וגם כאן חשתי שאני נטען באנרגיה עם מחיקת כל פריט שהשלמתי מהרשימה. בהמלצתו של מורי יצרתי תוכניות פעולה מפורטות לפריטים שנדרש זמן רב יותר להשלמתם ושיבצתי אותן ביומני. השלמת חלק מהפריטים נמשכו שבועות ואף שנים ועל חלקם ויתרתי בשלב מסוים. ואולם מה שנשאר איתי לשנים ארוכות היו השיעור שלמדתי וההרגלים שיצרתי לעצמי.

למדתי שכדאי לי להשלים במהירות דברים שהתחלתי או רציתי לעשות, כי כל מה שלא אשלים יגדיל את המאגר שממנו נובעים כאבי הזמן שלי. למדתי שכדאי לי לפתח יכולת להיות שלם עם כל מה שלא אצליח להשלים כמתוכנן וללמוד לדחות אותו למועד רחוק, להוריד אותו מרשימת העדיפויות שלי או לוותר עליו לגמרי. התחלתי להרגיל את עצמי לעשות זאת ולבנות לעצמי את ההרגלים האלה. כשאני פועל לפיהם ומשלים דברים, ולא תמיד זה קל, הזמן הופך למקור אנרגיה ויצירתיות. כשאיני פועל לפיהם ואיני משלים דברים, אני משלם את המחיר הן באפקטיוויות שלי והן בתחושה שאין לי זמן ושזה המקור לכאבי ומצוקותי.

שמואל מרחב הוא מנכ"ל מרחב אפשרויות בע"מ המתמחה בליווילשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade