תקשורת בלתי מילולית בראיון עבודה  


כדי לקבל את העבודה בה אתה חושק, עליך ליצור את הרושם הרצוי בראיון - איך עושים את זה?!
רוב האנשים מתייחסים לראיון עבודה כאל מצב שבו הם עומדים למבחן. המראיין שואל שאלות, הם עונים תשובות – רצוי כאלה שהמראיין יאהב, ואז ממתינים בציפייה לתשובה. אנחנו דוגלים בגישה יותר פרואקטיבית לנושא. ראיון עבודה הוא דו כיווני – אתה המרואיין אבל גם המראיין שלומד את האדם שממולו.
הצעתינו, תהיה יותר פעיל בהשפעה על מהלך הפגישה ועל הרושם שתותיר אצל המראיין.
מכיוון ששפת הגוף מהווה 55% מהתהליך התקשורת הבין-אישית, וממדים בלתי-מילוליים נוספים מהווים עוד 38% מהתהליך, טיפשי להתעלם מהם ולתלות את כל הצלחתך רק בתוכן הדברים שתאמר בראיון! נציג בקצרה מספר כלים בלתי-מילוליים שביכולתך להפעיל במהלך ראיון עבודה, כדי לבלוט מעל למועמדים האחרים שחושקים באותו תפקיד כמוך.
 
הכנה לראיון עבודה
 
כדי לקבל את התפקיד בו אתה חושק, עליך ליצור במהלך ראיון עבודה את הרושם הרצוי. תספורת שיער ראשך, אופן הלבוש שלך, התכשיטים שתעדה על גופך, סמלי סטאטוס שברשותך, כולם מעבירים מסר לגביך. אנחנו מציעים לך לברר, עד כמה שניתן, מהן הנורמות המקובלות במקום העבודה הנחשק, ולהתלבש בהתאם לראיון העבודה. התאם את הופעתך החיצונית לסוג מקום העבודה ולסוג התפקיד אליו אתה רוצה להתקבל.
בכל אופן, אם ברשותך טלפון סלולארי, מחשב נייד, תיק יד או כל אביזר אחר שייחשף בזמן ראיון העבודה, הקפד שהם יהיו תקינים, נקיים ונאים. ככלל, עדיף לכבות את מכשיר הטלפון הסלולרי, וכן לוודא כי לא יהיו תזכורות קוליות של מחשב כף או של הטלפון הסלולרי.
 
כניסה לראיון
 
כאשר תגיע למקום הראיון, ועוד לפני שתוציא מפיך מילה אחת, כבר יגבש המראיין דעה לגביך! כניסתך לחדר חייבת לשדר אנרגטיות ובטחון עצמי. לך זקוף, בצעד בוטח ומלא אנרגיה. כאשר אתה לוחץ את ידו של המראיין עשה זאת בצורה איתנה (אך לא מפצפצת עצמות), תוך אמירת שלום באופן ברור, ועם חיוך ידידותי וכן על פניך.
כבר מהשניה הראשונה תוכל ליצור את הרושם שאתה אדם רציני, הבוטח ביכולתו ובכישוריו, ולא מסכן המחזר אחרי הפתחים באופן נואש. אף אחד לא אוהב לוזרים!
 
מהלך ראיון העבודה
 
במהלך הפגישה, ביכולתך להיעזר במיומנויות התקשורת הבלתי-מילולית שלך, כדי להבין טוב יותר את המראיין, כדי להעביר לו את המסרים שלך בצורה יותר יעילה, וכמובן כדי ליצור אצלו את התחושות והרושם הנכונים.

מספר כלים בסיסיים לאיסוף פרטים במהלך ראיון עבודה :
 
עיצוב המשרד
 
אם אתה מרואיין על-ידי המנהל עצמו (ולא בחברת השמה), אתה יכול ללמוד הרבה על אופיו ועל ערכיו מאופן עיצוב המשרד. הבט סביבך, איזה תמונות הוא תלה על הקירות, האם תלויות תעודות הצטיינות והערכה, האם יש מזכרות מתקופת השירות הצבאי או מפעילויות אחרות, האם יש פוסטרים עם פתגמים – כל אלה יתנו לך מידע לגבי הדברים החשובים לאותו מנהל, ויסייעו לך להציג את עצמך באופן יעיל יותר תוך יצירת "כימיה אקטיבית" בתהליך מזורז....
מרכיבים נוספים, שיסייעו להרחיב את היכרותך עם המנהל המראיין: האם יש לו טלפון סלולארי מדגם חדש או מיושן יחסית, האם הוא חובב גאג'טים, האם שולחנו עמוס לעייפה או ריק יחסית ומסודר.
סגל לעצמך את התכונה לבחון את סביבת העבודה של כל אדם אתו אתה נפגש, ולהסיק ממנה מסקנות, שיסייעו לך להבין טוב יותר את עולמו הפנימי, ולתקשר אתו בצורה יעילה יותר – עשה זאת היטב, ולעולם לא תזדקק לחפש שוב עבודה !
 
שיקוף פיסיולוגי
 
שיקוף משמעותו שאתה מחקה את הצד השני. השיקוף עשוי לכלול ממדים רבים, למשל, התנוחה הפיסיולוגית של המראיין. אם הוא נשען על ידו הימנית, השען על ידך השמאלית (בהנחה שאתה יושב מולו), אם הוא לוגם מכוס המשקה שלפניו, המתן מספר שניות ועשה כמוהו, וכך הלאה. עם מעט תרגול השיקוף הפיסיולוגי קל ליישום, ויעילותו רבה מאוד.
שיקוף של קצב הדיבור, מהירות הנשימה וסגנון הדיבור
ממדים אלה דורשים תרגול רב יותר, אך גם הם די-קלים ליישום, ויעילותם גדולה עוד יותר מהשיקוף הפיסיולוגי. שים לב לקצב הדיבור של המראיין, למהירות הנשימה שלו ולסגנון הדיבור שלו ושקף אותם. ככל שהשיקוף יכלול יותר ממדים, כך יחוש המראיין שהוא מחבב אותך יותר, שאתה מבין אותו, שהוא מבין אותך, ושהוא יכול לסמוך עליך. אלה הן בדיוק התחושות שברצונך לעורר אצלו!
 
סיום ראיון עבודה
 
הרושם האחרון שאתה משאיר חשוב מאוד, מכיוון שהוא העדכני ביותר בתודעת המראיין. רבים טועים לחשוב שבסיום הפגישה ניתן "לשחרר לחץ", או להימלט מהמקום כאילו מדובר בשדה קרב. האמת היא, שאתה חייב להקפיד על הרושם שאתה משאיר עד לשניה האחרונה של ראיון העבודה. לפני הפרידה, לחץ שוב את ידי המראיין בצורה אמיצה, והודה לו על הזמן שהקדיש לך. התרחק מהמקום בהליכה בוטחת ואנרגטית – בדיוק כפי שנכנסת. אל תשכח, שלאחר שאתה יוצא מהחדר, הוא מסכם את רשמיו מראיון העבודה, ולכן הרושם האחרון שתותיר כה חשוב.
מאמר זה מציג, על קצה המזלג בלבד, כמה מהיישומים של תקשורת בלתי-מילולית בעת ראיון עבודה. כמו כל האנשים המצליחים, גם אתה חייב ללמוד כיצד לנצל את כל ערוצי התקשורת העומדים לרשותך, ולא רק את הערוץ המילולי – עשה זאת, ותקבל את התפקיד בו אתה חושק ואף מעבר לזה, לא תעשה זאת, ותיאלץ להמשיך ולחפש עבודה שוב ושוב.
 
הכותב הוא אורי אירם, מרצה במכללה למיומנויות מכירה ומשא ומתן.
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade