האם את נשר או תרנגולת? / ד"ר מירה חניק  


איש אחד שוטט ביער ומצא נשר צעיר פצוע. הוא לקח אותו לביתו, טיפל בו וריפא אותו ובינתיים הניח את הנשר בחצר, יחד עם התרנגולות. ברבות הימים הסתגל הנשר לחיות בין התרנגולות, למד לאכול מזון תרנגולות ולהתנהג כמותן ואכן האמין שהוא תרנגולת.
 
יום אחד עבר חוקר במקום ושאל את האיש: "איך זה שנשר, מלך העופות, נכלא בחצר עם תרנגולות?" אמר האיש: "מכיוון שנתתי לו מזון תרנגולות ואילפתי אותו להיות תרנגולת, הוא מעולם לא למד לעוף. הוא חושב ומתנהג כמו תרנגולת, ולכן כבר איננו נשר".
 
"ובכל זאת", התעקש החוקר, "לבו לב נשר ולבטח ילמד לעוף, אם תינתן לו ההזדמנות". האיש חשב שהרעיון מגוחך, אולם שניהם החליטו לבדוק את הדבר. החוקר הרים את הנשר בעדינות, העמידו על הגדר ואמר לו: "מקומך בשמים, לא בארץ, פרוש כנפיך ועוף!" אבל הנשר התבלבל. הוא לא ידע את זהותו ואת מקומו, וחזר אל התרנגולות.
 
למחרת שב החוקר, הביא את הנשר אל גג הבית ושוב דחק בו: "נשר הנך, פרוש כנפיך ועוף". אבל הנשר פחד ממה שנמצא מעבר לגג וחזר לטייל ולנקר עם התרנגולות. אולם החוקר לא ויתר. הוא חזר למחרת והעלה אותו אל הר גבוה ושוב שידל אותו: "נשר הנך, פרוש כנפיך ועוף!"
 
והנשר היסס, התבונן סביבו בחשש, אבל אט-אט פרש כנפיים ברעדה, עד שלבסוף התרומם בקריאת ניצחון ונעלם בשמים. ומאז הוא מתגורר בינות לצוקים ומתעופף לו בגאווה מעבר לעננים.
 
ייתכן כי מפעם לפעם נזכר הנשר בגעגועים בחייו בתוך החצר עם התרנגולות ואפשר שמדי פעם הוא אפילו מבקר אותן שם, אבל ככל הידוע לנו, לעולם לא ישוב לחיות כמותן. אחרי ככלות הכל - הוא תמיד היה נשר!
 
*************
 
האם את מרגישה שחייך מתנהלים כחיים של נשר או של תרנגולת? מהי דרך החשיבה המובילה אותך בהשגת מטרותייך? האם את באמת מקדישה את כל-כולך להגשמה עצמית?
 
בסדנאות לפיתוח קריירה אני נוהגת לספר את סיפור הנשר, ולשאול את המשתתפות מהי בשבילן המשמעות של להיות נשר. בדרך כלל התגובות הן:
  •  להיות חזקה ואמיצה
  • לממש את עצמי ולהגיע רחוק
  • לעשות רק מה שאני רוצה ולא מה שאומרים לי שאני יכולה
  • להמריא עם הרעיונות והשאיפות שלי
  • להגיע להישגים גבוהים
  • להיות יצירתית ולהגשים חלומות.
 
נשים רבות מייחלות להצלחה הכרוכה בפיתוח קריירה ולהגשמה עצמית באמצעותה, והן חשות שכמו הנשר הצעיר שבסיפור, לא הרשו לעצמן להעז ולהמריא, וגם אם רצו לעשות זאת - הן אינן יודעות כיצד.
 
רבות מהן מספרות על הדרכים השונות שבהן הגבילו אותן בילדותן: נטעו בהן חשיבה שלילית ודימוי עצמי נמוך, או שידרו להן מסרים שגרמו להן לחוש חוסר-כשירות וחוסר-אמונה בכוחותיהן.
 
אחרות מספרות על הקשיים בבית ובמשפחה, על בני זוג המאויימים מהצלחתן, על תחושת החובה שהן חשות להשקיע יותר במשפחתן, על החברה השופטת אותן ותובעת מהן לשהות עם ילדיהן ובכך מטילה עליהן את האחריות הבלעדית להצלחת משפחתן.
 
הן מספרות על הקשיים במקום העבודה, על חוסר יכולתן להתקדם לתפקידים מתגמלים יותר, על מחסור בהזדמנויות, על חוסר פירגון ועל חשש מתחרות וממאבקי כוח.
 
מדי פעם מציינת מישהי: "הייתי יכולה להיות נשר, לו רק היה לי חוקר כמו בסיפור, שהיה מעודד אותי ומסביר לי מה לעשות".
 
אמירה זו, שהדהדה בראשי זמן רב, דחקה בי להעניק לנשים אלו את הספר "טיפוס נשי - נשות קריירה ישראליות מספרות על דרכן להצלחה", בהוצאת מטר. הספר מיועד להנחות, להדריך ולתמוך בכל אותן הנשים הכלואות בפסגות יכולתן וכישוריהן - אך אינן מעזות לפרוש כנפיים.
 
הספר "טיפוס נשי" מבוסס על ראיונות וסיפורים אישיים של 50 מן הנשים המצליחות והבולטות בישראל. הן פועלות ומצליחות בתחום הפוליטי, העיסקי, הכלכלי, או נושאות במשרות רמות בארגונים. ביחד עם סיפוריהן החושפים
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade