מאבטלה לתעסוקה - סיפורו של אימון  


דני וולקן – מאמאנטור לקריירה
 
נילי (שם בדוי) פורשת צ.ה.ל בת 43, נשואה ואם לשני ילדים. לנילי תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני במנהל עסקים. פרשה מצ.ה.ל לאחר 25 שנה בדרגת סגן אלוף, בתפקיד ניהול וארגון בבסיס גדול (מפקדת יחידת מנהלה, משאבי אנוש) . עם נילי נפגשתי לראשונה בסדנת' מעבר מקריירה לקריירה' המיועדת לפורשי צ.ה.ל, כהכנה להשתלבותם בקריירה אזרחית.
 
כבר בסדנה נילי התבלטה בהופעתה החיצונית הנאה והמרשימה, בכישוריה הרבים והמגוונים, בהישגיה המרשימים במסגרת הצבאית , ביכולות המנהיגות שלה ובכושרה האישי לנתח ולהתנסח בבהירות, בשטף ובביטחון – יכולות שהעמידו אותה במרכז הסדנה. נראה היה כי נילי' תכבוש' את שוק העבודה ותצליח למצוא משרה מתאימה תוך זמן קצר ובתנאי שכר ועניין מכסימאליים.
 
כחצי שנה לאחר מכן אני מקבל טלפון מנילי בו היא נשמעת מיואשת, מאוכזבת וכועסת שעדיין לא מצאה עבודה מתאימה. נילי מספרת כי מצליחה להגיע למספר רב של ראיונות עבודה אך נכשלת בשלב זה ונדחית בכל מיני תירוצים ובעקר בתירוץ של' כישורי יתר' Over qualified. לדבריה בטלפון' אני טובה בכל התחומים בהם עסקתי, מעבידים מזמינים אותי לראיון אך בכל פעם קורה משהוא שגורם לי לא להתקבל לעבודה.
 
אני לא מבינה את זה, אני עייפה ואין לי יותר כוח לקבל תשובות שליליות'. מהיכרותי את נילי הופתעתי מאד והצעתי לה להיכנס לתהליך' האימון התעסוקתי' בו נוכל לברר ולהבין הסיבות לדחיות החוזרות, לפתח יכולות שיגבירו הסיכוי להצליח בראיון ולגבש מערכת תומכת בתהליך, כל זאת תוך לקיחת' הפוגת חיפוש מתוכננת' לשם הפחתה במצבי תסכול וחוסר אמון ביכולות האישיות שלה. בפגישה הופתעתי מהשינוי שחל בנילי.
 
מאישה מרשימה ואנרגטית, חדה וחיונית הפכה לאישה שחוקה ועייפה, חסרת אנרגיה וממורמרת. לבושה ברישול לא מחמיא ומשדרת תחושת אין אונים ואכזבה. כבר בפגישה הראשונה התברר לי, לנו, כי נילי' סוחבת וגוררת' אתה תחושות עלבון, כעס וכשלון מכך שלא קודמה לתפקידים ודרגות בכירות יותר. היא חשה כי בגלל היותה אישה המערכת לא הכירה בכישוריה ועצרה אותה בתפקיד הנוכחי, תפקיד שלדעתה נמוך בהרבה מהיכולות שלה.
 
אי הקידום, תחושת הזלזול גרמו למתחים עם הממונים עליה והביאו אותה לפרישה מהירה תוך אמונה נאיבית שהעולם האזרחי פתוח ומחכה לה בזרועות פתוחות ושהיא תוכל להשתלב בכל תפקיד שתרצה ובכך ל'הוכיח' למערכת מה היכולות האמיתיות שלה. תחושת העלבון, הכעס והתסכול באו לידי ביטוי בראיונות סביב שאלות המראיין שהתפרשו בעיניה כהצבת סימני שאלה וערור לגבי היכולות שלה, כאשר כל גופה של נילי התכווץ, הגוף נטה קדימה להתקפה, קצב הדיבור השתנה למהיר והסגנון הפך להיות תוקפני וציני.
להערכתי חלק זה שחזר בכל מפגש היה לרועץ ונתן למעסיק הפוטנציאלי תחושה של קצינה שחוקה וממורמרת שעלולה לא להצליח בתפקידים הקשורים לניהול משאבי אנוש.
 
שיתפתי את נילי בהערכתי, והקדשנו 2 מפגשים לאימון (שהתבצע בעזרת טלוויזיה במעגל סגור) בו נילי למדה להגיב באפן קר ועניני ללא כעס ותסכול מוחצן ומורגש. בראיון תעסוקתי ראשון, לאחר כחודש וחצי, התקבלה נילי לתפקיד ניהול משאבי אנוש בחברה ציבורית גדולה ומצליחה בו בצורה מעוררת התפעלות ואף היטיבה לקלוט בארגון מספר פורשים.
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade