קריירה שניה - שינוי אפשרי בהחלט/ ד"ר מירה חניק  


האם את מרגישה צורך לעשות שינוי בעבודתך? האם את שוקלת לעזוב מקום עבודה מסודר ולפתוח עסק עצמאי? האם מצאת את עצמך, עקב נסיבות החיים, נאלצת לפרנס את עצמך בדרך חדשה? את לא לבדך. האדם העובד מחליף את מקום עבודתו כשמונה פעמים בממוצע, ולפחות פעם אחת את עיסוקו. מספר נקודות בחיים מאופיינות בצורך בשינוי העיסוק או הקריירה, וביניהם שלב אמצע החיים, תקופה המלווה בסדרה של שינויים בתפיסת העולם.

לעיתים קרובות מלווה תקופה זו בחשבון-נפש בו מעורבים ספיקות, קונפליקטים, ולעיתים גם תחושה של שחיקה ו"תקיעות" ביחס לעבודה ולעיסוק. נשים רבות, שהיו עסוקות במשך שנים רבות בטיפוח התא המשפחתי, והיו מנועות מפיתוח והגשמת שאיפותיהן בתחום הקריירה, עשויות בשלב זה של החיים לראות את ההזדמנות לה ציפו שנים רבות: להתפתח בקריירה חדשה או מחודשת. אחרות, אשר "סחבו" עצמן במשך שנים בתפקידים לא-מתגמלים, מחליטות לעשות מעשה ולפרוץ למימוש עצמי אמיתי.

ברוב המיקרים כרוכה החלטה כזו בהתלבטויות ופחדים צפויים, ובקושי לעזוב דפוסים ישנים ולהתנסות בשדות בלתי מוכרים. בל ייווצר הרושם שמעברים ושינויים כה רבים הם דבר קל אפילו למי שמייחל להם: רוב האנשים שאני מכירה, מגדירים את התקופה של חיפוש עבודה או החלפת קריירה, כתקופה קשה למדי בחייהם.

מה שמשותף לאנשים המצליחים במעברים בקריירות, הוא שלכל אחד יש חלום לעשות משהו אחר - אפילו אם היום מה שהם עושים זה נפלא. החשוב הוא לראות שיש אופציות רבות שניתן לבחור מהן. זה מה שמבדיל בין אלה שהרצון שלהם לשנות קריירה נשאר בגדר חלום לא מושג, לבין אלה שמגשימים את עצמם בחייהם.

שעור כזה למדתי מאביבה, משתתפת בקורס למנהלות, שסיפרה בראיון הכניסה כי באה לקורס כדי "להעביר את הזמן", משום שבעבודתה אין כל סיכוי לקידום, וגם ממילא מזמן כבר איבדה בה עניין: "אני מבוגרת מדי כדי לעזוב, וגם לא אוותר על הפנסיה שלי", הסבירה את חוסר ההתלהבות שלה מסיכויי הקריירה שלה לעתיד. כחצי שנה מסיום הקורס, סיפרה לי אביבה בשמחה מופגנת: "חיי השתנו ללא הכר". בתגובה לפליאתי, הסבירה: "ראיתי פתאום שיש לי המון אופציות. הרבה יותר ממה שחשבתי קודם. התחלתי לבדוק אפשרות לעבור לעיסוק בתחום מודעות-הגוף, וגיליתי שאני מצליחה להדריך אנשים ולעזור להם".

אביבה עזבה בהדרגה את מקום עבודתה, תוך שהיא שומרת לעצמה זכות לחזור אליו. במקביל, החלה להדריך אנשים בשיטת התעמלות בריאותית מיוחדת. "הצמיחה האישית שלי, זה הערך המיוחד שהפקתי מהשינוי שעשיתי", מסבירה אביבה. "אם היית אומרת לי לפני שנה שהיום אני ארגיש כפי שאני מרגישה, הייתי צוחקת לך בפרצוף", היא מעידה. "הצלחתי לעשות מהפך גדול בחיי. אני מרגישה שזה גם מקרין כלפי חוץ. אני קמה כל בוקר אדם חדש!".

מה שמייחד אנשים אלה, המצליחים לפרוץ לקריירה שנייה באמצע החיים, הוא מספר צעדים חשובים, שכדאי ללמוד מהם: ראשית, הם מציבים יעדים. הם בודקים מה המטרות האמיתיות בחייהם, מה הם אוהבים לעשות, ואיפה ניתן ליישם זאת, ובוחרים את המסגרת שתיתן להם את מה שהם זקוקים לו. אנשים אלה פתוחים לרעיונות חדשים, וקשובים לכל הזדמנות המתדפקת בחלון. הם אינם אומרים: "לא עכשיו, אני עסוקה בלסבול ממה שאני עושה", אלא מקשיבים היטב לכל הזדמנות הנקרית בדרכם, ובודקים כיצד יוכלו לנצל אותה.

אנשים אלה קמים ופועלים: במקום להתלונן ולקטר על מקום העבודה העלוב שלהם, על הבוס הלא-מתחשב, או על המשכורת הנמוכה, הם פשוט קמים ועושים מעשה. הם לא אומרים: "הלוואי והיה לי גב כלכלי כדי לעשות זאת", אלא: "אין לי ברירה, עלי לעשות זאת". הם משווקים עצמם לסביבתם כל הזמן, בלי להתבייש. הם מדברים עם כל מכריהם, ומספרים להם מהו התפקיד שהם מחפשים. הם מבינים שמי שרוצה לעשות שינוי אמיתי באיכות חייו, חייב להבליג על הדחף להסתיר את מצבו, ולשתף את סביבתו במטרותיו. הם בעלי מיקוד שליטה פנימי, האומר: "אני אדון לחיי. רק אני מסוגלת לשנות אותם".

הם רואים את עצמם בלבד כאחראיים לעתידם ולאושרם. ובמקום להאשים את המצב הכלכלי, את ועד העובדים, או את ההנהלה, הם פשוט בוחרים להתמקד על יעדיהם ויוצאים לכבוש אותם. אם את נמצאת "בין עבודות", מיואשת מעיסוקך הנוכחי, או מתלבטת באשר לעיסוק האמיתי המתאים עבורך, אמצי לך את המוטו של אנשים אלה: "אין ברירה: רק אני יכולה להושיע אותי". בהצלחה!לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade