האם יש לך התכונות המתאימות כדי לעלות בדרגה?  


ד"ר מירה חניק
 
רובנו מגיעים בשלב כלשהו לנקודת האל-חזור, בה מרגישים שככל שנהנה מעבודתנו, בכל זאת חסר בה משהו. והמשהו הזה עשוי להיות קיים במשרה אחראית יותר, בעלת סמכות גבוהה יותר, אשר גם כוללת אחריות על עובדים אחרים: קרי, תפקיד ניהולי.
 
יש תפקידים רבים שאינם מוגדרים כ"ניהוליים", ובכל זאת, הם כרוכים באחריות רבה על עובדים: מזכירה בכירה עשויה לפקד על מספר פקידות או עובדים טכניים, וכך אחראי מעבדה, ראש צוות, ועוד ועוד.
 
אולם, עבור מי שמעולם לא התנסתה בתפקיד ניהולי, איך אפשר לדעת מה הסיכויים להצליח כממונה על אנשים? הנה מספר התנהגויות בעייתיות של בוסים, להן כדאי לשים לב, ובהן אפשר גם להשתמש כדי לערוך בדיקה עצמית. שאלי את עצמך: "האם אני מתנהגת כך?":
 
"האם הדאגנית": (יש גם גברים כאלה..): לא אסרטיבית, רכה מדי וגמישה מדי, עושה דברים כדי למצוא חן, בורחת מקונפליקטים ומשנה את דעתה לעיתים קרובות מדי.
 
"הפרפקציוניסטית": עושה עניין רב מלא-כלום, דורשת שכל דבר ייעשה על פי דרכה, עד הפרט האחרון, ומאמינה שרק הדרך שלה היא הנכונה, ושאחרים אינם מבינים כלום.
 
"הסמלת": פועלת כדיקטטור קטן: תוקפת, צועקת, זועמת ומסרבת לקבל רעיונות מן העובדים עמה. זקוקה לקבל תחושת עוצמה מן הסביבה ללא הפסקה.
 
"קוביית קרח": מרוחקת, מתנשאת ומנותקת לעיתים מן המציאות. מתוך תפיסה מוטעית של "כבוד", היא מתרחקת מן העובדים, ומסתכלת לעיתים "מלמעלה" על עובדים ולקוחות.
 
"הדחיינית הכפייתית": יש לה בעיה להחליט ולבצע, דוחה בעיות ומצפה שהן תפתורנה את עצמן ברגע האחרון. מורחת את הזמן ומפשלת בישיבות, אינה בעלת סדר עדיפויות ברור ומטרות ברורות.
 
"הבוסית הכפייתית": חיה למען תחושת העוצמה: לא מאצילה סמכויות כדי שאחרים לא יידעו או לא יצליחו יותר ממנה, חייבת לבדוק הכל בעצמה ולא נותנת אמון בעובדיה, מתחרה נגדם ואוזנה אטומה לעצותיהם ורעיונותיהם.
 
אם את מזהה, אפילו חלקית, אחת או יותר מן ההתנהגויות האלה ברפרטואר שלך, כדאי לצלצל בפעמון ולהזכיר לעצמך, שאלה בעיות אנושיות, ועם קצת מודעות ופתיחות אפשר להיפטר מהן. אם נראה לך שאין לך אף אחת מן הבעיות הללו - כדאי לבדוק עם אנשים

 
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade