לטפס באמצעות המנטור  


ד"ר מירה חניק
 
את משקיעה, מתאמצת, עובדת שעות נוספות, חולמת ומפנטזת על הקידום שקרב לבוא - אבל איננו בא! להפתעתך, דווקא מישהו (או מישהי) עם הרבה פחות כישורים לתפקיד שאת חלמת עליו קיבל את המינוי!
 
מה היה הסוד שלו? הרבה אנשים אומרים לי "אצלינו המיכרזים תפורים"!, ומרגישים חסרי אונים כלפי האטימות האירגונית, וחלשים או כועסים למול אלה הנהנים מ"פרוטקציה".

אז מה עושים?
הניחוש הראשון שלי הוא שאותו אדם שהשיג איזה שהוא קידום, תוספת, או הטבה אירגונית "מעל לראש שלך" (כלומר, במילים פשוטות: את מה שאת לא ידעת איך להשיג...) - יש לו מנטור!
 
מנטור (rotnem) הוא מושג (מקורו ביוונית) שפירושו מדריך, מורה-דרך, יועץ חכם ונאמן, מישהו שדואג לך ושומר עלייך, מגלה לך "סודות מחדר המנהלים", ומראה לך את הדרך. אדם כזה הוא בדרך כלל בכיר באירגונך, המועסק בתפקיד ישיר מעלייך, או ביחידה (מחלקה, אגף) אחרת. הוא יכול להיות הבוס הישיר שלך, או הבוס של הממונה שלך. הוא יכול להיות גבר או אישה (אם כי, בגלל מיעוט הנשים בצמרת, אין מספיק מנטוריות עדיין).
 
לחלק מאיתנו היו מורי-דרך כאלה לאורך המסלול של הקריירה או הלימודים, ונהנינו מתמיכתם, ממנהיגותם או מן הדוגמה האישית שלהם. אדם שיש לו מנטור במקום העבודה מגדיל את הסיכויים שלו להצלחה עשרת מונים בהשוואה למי שאין לו כזה. הפסיכולוג דניאל לוינסון מצא במחקריו על אנשים שהגיעו לצמרת האירגונית כי למאה אחוזים מהם היה מנטור במקום העבודה (מסקנה: בלי מנטור אין כלל סיכוי להגיע לשם!).

להן מספר יתרונות של המנטור:
המנטור יכול לתרום לך רבות מניסיונו רב השנים ומן הידע המקצועי והאירגוני שלו. דמותו תשמש לך מודל לחיקוי בתפקיד ניהולי ומנהיגותי, ואת תלמדי ממנו רבות לא רק על המקצוע שלך ועל אירגונך, אלא גם על תכונות והתנהגויות חשובות שיקדמו אותך במימדים רבים.
 
המנטור יכול להעניק לך מן הכאריזמה והדימוי האירגוני שלו, לפתוח עבורך את הדלת למקומות שלא הצלחת להגיע אליהם לבד (או שלא ידעת על קיומם, או אפילו לא ידעת לשאול!)
 
המנטור יכול להיות עבורך יועץ סתרים - לעזור לך למנוע טעויות או כישלונות, להזהיר אותך מאנשים העלולים לפגוע בך או ממצבים מסוכנים, וגם להיות "בולם זעזועים" המונע מנפילותייך להיות קטלניות.
 
המנטור יכול לסייע לך במסירת מידע באשר להתרחשויות חשובות באירגון, לרמוז לך על דברים סודיים שישרתו שת המטרות שלך, וגם ללחוש באוזניהם של בכירים אחרים מידע חיובי אודותייך, ולתמוך במועמדותך לתפקידים חשובים. הוא יפעל עבורך מאחורי הקלעים ויגרום לכך שהישגים רבים יהיו פשוטים הרבה יותר עבורך.
 
עם זאת, מנטור יכול גם להיות ה"אב הרע" ולהרעיף עליך ביקורת כשאת לא פועלת לפי ציפיותיו או כשאת עושה דברים הניראים בעיין שלילית על ידי ההנהלה. במיקרים כאלה, כדאי להקשיב לו ולקבל את דבריו כמתנה.

איך מוצאים מנטור?
רוב הנשים אינן מודעות לחשיבות התרומה של המנטור, וחושבות שרק גברים מחזיקים להם יועץ-תומך כזה. נכון שלגברים קל יותר להשיג מנטור: במיקרים רבים לגברים מצליחנים יש מין אבא תומך כזה, שזיהה את הכשרונות שלהם ומעוניין לסייע להם להגיע רחוק. הם מצאו אותו (או שהוא מצא אותם) בשירות הצבאי או בזמן הלימודים, או בשלב התחלתי של הקריירה. לכל אב רוחני כזה יש אינטרס לטפח בן-טיפוחים ולגדל אותו להנהיג באירגון.
 
אם כך, אנחנו כנשים חייבות לחפש מנטור באופן פעיל, לזהות את האדם (או האנשים - לכל אחד יכולים להיות כמה כאלה!) ו"לגייס" אותו לטובתנו.

אז איך עושים זאת?
נסי לזהות מי מהאנשים בסביבתך הקרובה או הרחוקה במקום העבודה הוא אדם חכם, נבון, חזק, עוצמתי, מבין, רגיש, מעמיק ומשקיען (או כל שילוב של חלק מתכונות אלה). האדם יכול, כפי שהסברתי קודם, להיות בכיר יותר ממך, אבל לא בהכרח להימצא מעלייך בדיוק בסולם האירגוני. מספיק שהוא מקושר בצורה טובה להנהלה הראשית. אולם כל התכונות לא מספיקות: חייב להיות סיכוי של "כימיה" טובה ביניכם!
 
נסי להתקרב אל אותו אדם באופן חברי. שבי לידו בארוחות או במזנון, צרי איתו קשר עיין בישיבות, הציעי לו חומרים כתובים מעניינים בתחום עבודתכם. בססי את הקשר באופן מקצועי, והיזהרי מאד מרמזים מיניים! אל תתחנפי ואל "תעשי עיניים". מטרת הקשר היא מקצועית ואינטרסנטית. אל תיכנסי לתחום הדמדומים של קשר מיני או רומנטי.
 
אל תתביישי לבקש עזרה. הרבה אנשים בכירים מעוניינים לטפח צעירים (או חדשים) מבריקים, ואם הוא יזהה אותך ככזו, יש לך סיכויים להיות בת-טיפוחיו. עליך לדעת בדיוק מה את רוצה. שאלי שאלות חכמות על האירגון, על החלקים הנסתרים של עבודתכם. אל תהיי נודניקית, אל תקטרי ואל תתחילי "לרבוץ" אצלו בלי סוף! הקפידי לבנות מערכת יחסים מקצועית וסולידית.
 
אל תחסכי ממנו את תרומתך. הקשר עם מנטור הוא דו-סיטרי. ברוב המיקרים, התמורה שמצפה ממך המנטור הוא הצלחתך והסיפוק שהוא מפיק מטיפוח של אדם מוכשר ומשקיען. אולם לעיתים רחוקות יצפה ממך המנטור שתעשי עבורו "עבודה שחורה" כלשהיא: שליחויות או שירותים קטנים. ברוב המיקרים השרות שאת יכולה להעניק לו הוא מידע מן הדרגים הנמוכים יותר, מידע שהוא עצמו אינו יכול להגיע אליו לבד.
 
אם תצליחי במהלך השנה הקרובה לבנות לך יחסי מנטור עם אדם טוב וחכם, אני יכולה רק לנסות להתנבא, שתוך זמן האמינים עליך - ולקבל משוב אמיתי וכנה. בענייני קריירה שנייה, אפשר להפנות לד"ר מירה חניק,
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade