Networking:למצוא עבודה בעזרת קשרים  


שימוש ברשת האינטרנט ובקשרים אישיים ומקצועיים, הפכו לחלק אינטגרלי בתהליך חיפוש עבודה. המדריך המעשי ל- Networking
 
 

הרעיונות בהמשך עשויים להישמע טריוויאליים לחלקכם ולגרום חוסר נוחות לאחרים. הסיבה היא שיצירת קשרים טבעית יותר לחלק מהאנשים. עם זאת, העובדה שזה לא בא בקלות אינה סיבה מספיק טובה לפספס הזדמנויות טובות למציאת עבודה. למה זה דומה? נניח שאתם חשים חוסר נוחות בפגישה עם אנשים שאינכם מכירים, הרי לא תימנעו מללכת לראיון עבודה, שם המראיין זר לכם לחלוטין, נכון? אז אם אתם לוקחים את חיפוש העבודה שלכם ברצינות, יש לכם כמה משימות לביצוע:

הכניסו את נושא חיפוש העבודה לאג'נדה של שיחות החולין שלכם
 
במהלך כל שיחה ציינו שאתם מחפשים עבודה. בישראל, להבדיל ממדינות מעונבות יותר, אנשים שואלים במה אתם עוסקים כמעט כמו שהם שואלים לשמכם, כך שאין צורך להתאמץ כדי לציין שאתם מחפשים עבודה. למשל  "המקצוע שלי הוא מנהל שיווק אבל כרגע אני בין עבודות". ואם לא שאלו אתכם? תמצאו דרך לשרבב זאת לשיחה. אין שום דבר מביך בלהגיד לאנשים שאתם מחפשים עבודה. כשאומרים זאת בצורה פשוטה ולא רבת משמעות, האדם שמולכם קולט זאת כעוד פיסת מידע, ולא חושב שברגע זה הטלתם עליו למצוא לכם משרה הולמת. זה יתויק במקום המתאים בזיכרון ועשוי להישלף ברגע הנכון.

פנו לאנשים המכירים אתכם מהעבודה
אם השכלתם ליצור קשרים טובים בעבודה וגם לשמור עליהם, זה הזמן לשלוף את הרשומות: עמיתים לעבודה, ספקים לשעבר, בוסים ממקומות עבודה קודמים וכו'. אנשים אלה מכירים אתכם ואת יכולותיכם המקצועיות! הרבה אנשים מובכים ומרגישים לא נוח לעשות את זה, ואלו שבטוחים בעצמם, בד"כ עושים את זה עם ביטחון מופרז, שגורם לצד השני להיבהל. הנה כמה טיפים ליצירת נטוורקינג לצורך חיפוש עבודה:

מתקשרים פתאום
כשאתם נפגשים עם חברים, או מטלפנים אחרי הרבה זמן – שאלו קודם "מה שלומך? איך הולך? מה שלום המשפחה? הי, הרבה זמן לא נפגשנו ויש לי קצת יותר זמן פנוי עכשיו, מה דעתך על איזה קפה?" כשהתגובה תהיה "מה קרה שיש לך יותר זמן?" התשובה תהיה טבעית " אני כרגע בין עבודות".

הקשבה
גם בפגישה תתמקדו בהקשבה ולא בדיבור. תשאלו, תתעניינו, כולנו אוהבים שמקשיבים לנו, תתלהבו מביצועיו, ואם המחשבות שלכם לוקחות אתכם לכיוון של קנאה והשוואה, חייכו אל המחשבות האלה בחן רב, ותחזירו בעדינות את המיקוד למה שהאדם מולכם אומר.
לא הרבה אנשים מקשיבים לנו ומעריכים אותנו, וכולנו זקוקים לזה לפעמים. סביר, שתרגישו שהצד השני נעשה נינוח. ככל שתקשיבו יותר גם תוכלו ללמוד: על הארגון שלו, על הצרכים שלהם, על איפה אולי אתה יכול לתרום, על מצב המשק. אל תתפתו להתמסכן, אל תתפתו להגיד "אוי, כמה אני מקנא בך" – אתם לא מקנאים, אתם מפרגנים לא מתוך השוואה אליכם.

לבקש עזרה
רובנו לא אוהבים לבקש עזרה, במקרה הזה, אם פעלתם לפי העצות הקודמות, זה יבוא טבעי. בשלב כלשהו בשיחה, תוכלו לספר לו כמה אתם מאמינים שתוכלו לתרום (אם הקשבתם אז אתם יודעים בדיוק מה תוכלו לתרום), או כמה זה בדיוק מה שעשיתם בתפקיד הקודם שלכם ולאיזה השגים הגעתם שם. אולי תתנו לו טיפים קטנים (שוב, לשים לב היטב לא להתנשא או לנסות להוכיח משהו) אלא באמת מתוך רצון טוב ואהבה. בד"כ ההצעה לבחון עבורך אפשרויות תגיע בשלב הזה באופן טבעי, ואם לא, פשוט תגידו: "הי, אני בודק עכשיו כל מיני אופציות איפה להשתלב בתפקיד הבא, אם תשמע משהו, אני אשמח לדעת מזה."

פשוט להתחיל
ההתחלה תמיד קשה, וסביר שתדחו את זה שוב ושוב, אבל בסוף - פשוט צריך להתחיל: אז הכינו את המניקור, אתם עומדים לעשות כמה טלפונים. כשאתם יוצרים קשר זכרו, כי זו אמנם מטרת השיחה, אבל לא כל השיחה, כך שאל תשכחו להתעניין בבן שיחתכם (לפני שאתם מסתערים על המשימה).  ודאו שיש להם את הפרטים כדי ליצור אתכם קשר וציינו שלא יהססו להעביר את מספר הטלפון שלכם הלאה. אם רלוונטי, בקשו לשלוח אליהם

גייסו את הקרובים אליכם לחיפוש העבודה שלכם
יש קשרים ויש קשרים. יש חברים של "מה נשמע? נדבר" ויש כאלה שגרים אצלך בלב (ואתה בליבם). הקשרים הקרובים ביותר שלכם יכולים מאוד לעזור בתהליך חיפוש עבודה. עם זאת, התהליך צריך להיות יעיל. אין טעם להתיש את עצמכם ואת כלל סביבתכם הקרובה. סמנו 3-4 אנשים הקרובים אליכם (אחים, גיסים, חברים וכו'), שיכולים לסייע לכם בתהליך. הבחירה באנשים צריכה להיעשות על פי הקשרים שלהם. שבו איתם לשיחה גלויה שעניינה חיפוש העבודה שלכם. דברו על מה שאתם מחפשים, הראו את קורות החיים שלכם. חישבו ביחד, את מי הם מכירים, מי במעגלים הקרובים שלהם יכול לעזור. אם כל אחד מהם יקשר אתכם בצורה ישירה לעוד 3-4 אנשים – התקדמתם מאוד. זה אמנם קשר מהיכרות בתחום הפרטי אך רושם חיובי מקרין גם על התחום המקצועי. זכרו שאלה אנשים שאוהבים אתכם ורוצים לעזור ואל תתייחסו לכך כמבחן שלהם או של הקשר.
פנו לאנשים שמכירים אנשים שמכירים אתכם
קשה יחסית לפנות לאנשים שאינם מכירים אותנו. מכר משותף הופך את הפניה לקלה יותר -
מישהו מכיר אתכם, אתם כבר לא חתול בשק. שתי אופציות לפניה: טלפונית או בכתב. קבלו המלצה מהגורם המפנה בעניין זה. לשיחה הטלפונית יתרונות ברורים – היא בלתי אמצעית ועשויה להתפתח מיידית ליותר מהעברת אינפורמציה חד צדדית. עם זאת פעמים רבות פניה טלפונית נתקלת במזכירה או משיבון. השאירו את כל הפרטים (שמכם, מי הפנה אתכם ולאיזו מטרה, כיצד ניתן להשיג אתכם) ואם ניתן בררו את האפשרות לתפוס את האיש מאוחר יותר.
לגבי פניה בכתב, לשמחתנו, יונת-הדואר עפה לדרכה וגם על שירותיו הסימפטיים של דואר ישראל אפשר לרוב לוותר. כיום עומד לרשותנו אמצעי תקשורת נח וידידותי – האימייל (לא, לא sms). מגיע מייד כשאתה שולח, קל לענות ולהעביר הלאה. יתרון נוסף - האימייל פחות פורמאלי. אין כוונתנו שתפנה לאדם שאינך מכיר כמו לסחבק מהמילואים, אלא שהפניה יכולה להיות קצרה, תכליתית, ודלה בפרטים טכניים (לא צריך לציין תאריך, תפקידו של הנמען, שם החברה וכתובתה, כתובתך וכן הלאה). זה יכול להיראות בערך כך:

מר משה לוין שלום,
אני פונה אליך בהפניית ירון כהן.
לאחרונה סיימתי את עבודתי בתפקיד X בחברה Y, וירון המליץ כי אשוחח אתך בנושא כיווני התפתחות מקצועית אפשריים ובמידת האפשר, השתלבות בארגונך.
אעריך זאת מאוד אם נוכל לשוחח, טלפונית או בפגישה אישית, על פי העדפתך.
אני מצרף את קורות החיים שלי להתרשמותך. אנא הרגש חופשי להגיב עליהם, או לחילופין להעביר אותם הלאה.
אנסה ליצור אתך קשר שוב בתוך מספר ימים.
בתודה מראש.

היו מעודכנים בכל האירועים העסקיים הכי חמים
חשוב מאוד להיות מעודכנים בכל האירועים העסקיים אליהם כדאי לכם להגיע כדי לפגוש את האנשים הנכונים. כדי להיות תמיד בעניינים ולקבל חושת ביטחון שאתם לא מפספסים כלום, כדאי לכם להתחיל להשתמש באופן קבוע ב"יומן", פלטפורמה אינטרנטית חדשנית המאפשרת לכל אחד מכם לקבל בחינם מידע ממוין אישית על כל האירועים המקצועיים והעסקיים - כך תדעו לאן להגיע ולהתכונן מראש על האופן שבו תרצו להציג את עצמכם.

נוכחות ברשת - רשתות חברתיות
המרחב האינטרנטי שלנו מתמזג עם חיינו בעולם האמיתי ובתחום של נטוורקינג הדבר תורם תרומה של ממש. אם אדם ממוצע יכול לקיים ולתחזק במקרה הטוב עשרות קשרים אישיים במציאות, בעזרת רשתות חברתיות הוא יוכל לצבור מאות קשרים חברתיים ועסקיים ולתחזק אותם בכמה קליקים. ישנן רשתות חברתיות רבות ברשת, ואם המטרה שלך להגיע לכמה שיותר אנשים כדאי להראות נוכחות בכמה שיותר מהן. רשתות כמו פייסבוק, טוויטר, לינקד-אין, בלוגים ופורומים שונים יהיו מקום מצויין לייצור את הנטוורקינג הרצוי. רשתות חברתיות הן מרחב יעיל לא רק עבור מחפשי העבודה אלא גם עבור המגייסים, שכל הזמן תרים אחרי כלים חדשים לאיתור מועמדים. בתור מחפש עבודה חשוב מאוד לזכור את זה. היום רואים יותר ויותר חברות שמשתמשות ברשתות החברתיות כדי לגייס עובדים. תדעו להיות במקום בו יחפשו אתכם, ומעבר לכך תהיו שם במיטבכם. מיתוג אישי נכון ברשת החברתית יכול לעשות את העבודה.

איסוף כלל המשאבים שברשותכם, האינטלקטואליים והחברתיים, הכרחי ליצירת נטוורקינג יעיל לחיפוש העבודה. תהיו במיטבכם ועם חשיבה חיובית ויצירתית והעבודה הבאה לא תאחר לבוא








לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade