מה הפרדיגמה שלך?  


מאת: רונית לוי-תלמי
 
"לא ניתן לפתור בעיה באותה דרך חשיבה, שבה יצרנו לעצמנו אותה" (אלברט איינשטיין)
 
א. תמיד אמרה שאישה לא יכולה להסתדר בכביש. נשים פחות מתמצאות במרחב, יותר מהוססות הרי תמיד שרואים רכב נוהג לאט, מסנן אחד היושבים ברכב "בטח אישה." אימא שלה לא נהגה. אבא שלה לא חשב שאישה צריכה לטייל ברחובות, כהגדרתו. כאשר בגרה א היא הבינה שתי הנחות. א. אני אישה, ב. משמע אני לא יכולה להסתדר בכביש.

התפיסה הזו, אותה תפיסת מציאות שנבנתה מהתנהגויות שקלטה א בבית הוריה, נקראת פרדיגמה. מבט סובייקטיבי של אדם על עצמו או על סיטואציה בחייו.
 
לכל אדם יש פרדיגמות, הן המסגרת שמעצבת את האישיות שלנו, תבנית חשיבה על פיה אנו פועלים, לעיתים באופן אינטואיטיבי, כמעט מבלי להקדיש מחשבה האם זה נכון או לא נכון.
פעמים רבות פרדיגמה מלווה אותנו משלב מוקדם בחיים, לאורך כל חיינו, כך שגם עם המציאות או הצרכים משתנים, עדיין נפעל על פי אותם דפוסי חשיבה להם הורגלנו.
 
א. למשל תמיד חלמה להיות מעצבת פנים. היא התקבלה ללימודים באחד מבתי הספר הגבוהים לעיצוב. הבעיה שהמקום שכן בעיר מרוחקת, כמעט שעתיים נסיעה. ואיך היא, אישה, תוכל לנהוג כל יום את המרחק הזה, הרי אישה לא מסתדרת בכביש. אז היא אמרה לעצמה שהמרחק לא מצדיק, שזה טירוף לנהוג כל יום עד לשם בשביל ללמוד התאמת צבעים ושירטוט. אדם ששבוי בפרדיגמה ימצא לעצמו אלף תירוצים למה הוא צודק, גם עם המציאות שונה לחלוטין. במילים אחרות, אני צריך אומץ לתת לרצונות שלי לשנות את תפיסת המציאות שיצירתי לעצמי.
 
ארגז הכלים שלנו כולל תפיסות, הנחות, דעות ומונחים שליקטנו לאורך חיינו. חלקם עוצבו בילדות על ידי דמויות מפתח, חלקם הושרשו בנו לאורך הדרך. המכלול שספגנו לאורך הזמן הוא זה שעיצב את התפיסה האישיותית שלנו ולפעמים על מנת להצליח יותר, עלינו לשבור את הכלים.
שינוי דרך חשיבה, לא, שינוי תודעת חשיבה ברמה העמוקה ביותר הוא בעצם שינוי פרדיגמה.
עד שלא נשכיל להפריד בין הפרשנות שלנו (הפרדיגמה שלנו) לבין המציאות, נמשיך להתאים את המציאות לפרדיגמה בה אנו שוויים וכתוצאה מכך לא נצליח להתקדם או לשנות.
 
אם אשאל את עצמי למה אני בוחרת בדרך אחת ולא באחרת, מה משפיע על ההחלטה שלי, גם ברמה לא מודעת. אוכל לזהות את הפרדיגמות המעכבות, לחולל שינוי במחשבה ובתפיסה ולהתחיל לקבל החלטות מתוך מה שטוב לי ועומד בקנה אחד עם המציאות ולא מתוך קיבעון מחשבתי.
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade