איך תראה השנה שלך? - חזון ותובנות:  


"כל שנה מתחילה בסימן שאלה.. ואנחנו נמצא לה תשובה" (ניסים פרידמן).
 
שנה חדשה מתחילה, יום הולדת בא , סיום תפקיד או קידום בעבודה.
יש תקופות בחיים בהן אנו עוצרים, עושים 'חושבים', בהן יש לנו הזדמנות להתחיל מהתחלה. לעצור, לחשוב, להתבונן, להתנקות, לבחור לרענן את עצמנו ולהתחדש.
לא תמיד אנחנו עושות את זה. לרוב מונעות מ'אינרצייה' של החיים, נעות על 'אוטומט', חוגגות וממשיכות את מסע החיים, עם מחשבות שבאות והולכות כלעומת שבאו.

אפשר גם אחרת. כל חג כזה הוא התחלה והזדמנות לחדש את עצמנו.
מאמר זה בא לעזור לכן לעשות בדיוק את זה.

כדי לתכנן את העתיד כדאי לדעת מה עלינו 'לקחת' איתנו לשם:(מומלץ לרשום כמה שיותר בפירוט, ללא שלילה, בלשון הווה)
  • מי אני? רישמי רשימה מפורטת בה תתארי מי את? אילו תכונות יש בך? במה את טובה? מהם כישוריך? (חמה, זריזה, בעלת ביטחון, אחראית, אותנטית, הומוריסטית, כישרונית, יצרתית ועוד..).
  • מה ה'ערכים' שלי/ המצפנים שלי- אבני דרך דרכם אני נוהגת בעולם ובלעדיהם אהיה 'כבויה', 'לא אני'. האם אני באמת יודעת מה הם? מי אני? (נתינה, הישגיות, פרקטיות, ביטוי עצמי, יצירתיות, הצלחה, הומור ועוד).
  • מה עשיתי למען עצמי השנה? (לימודים, פסיכולוג, אימון, מסאג', חוג, כושר)
  • מה היה לי משמעותי השנה?
  • לאילו הישגים הצלחת להגיע השנה? (להכיר את עצמי, קידום בעבודה, לקדם את ילדי בלימודיו ועוד..).
  • מה אני רוצה? השנה ובכלל בחיים, בכל פלח בחיי.
  • מה 'מגיע לי'?
  • מה אחרים אומרים עליי?
  • 'גלגל החיים'- ערכי רשימה של כל הפלחים בחייך (זוגיות, ילדים, קריירה, עבודה, לימודים, פנאי, חברים ועוד). מספרי את מידת שביעות הרצון שלך בכל פלח נתון ברגע זה? 1- מועט, 10- הרבה.קחי בחשבון שהשקפה זו על חייך היא דבר משתנה מרגע לרגע.
משעשינו מעין סיכום ניגש אל החלום!
באימון אנחנו מדברים על המושג חזון- העתיד שלי במיטבו, השראה, מיקוד וכיוון לרצון שלי, לאיחולים שלי לעצמי, ליעדים והמטרות שלי.
מחקרים מראים שרוב הנוירונים במוח מכוונים לחוש הראיה. לכן לא מספיק לכתוב מה אנחנו מאחלים לעצמנו. כדאי לתת למוח לראות את זה ממש!
ניתן לעשות זאת דרך דמיון. (עדיף דמיון מודרך ע"י מישהו אבל לא חובה).
מומלץ לשבת במקום שקט, ניתן לשים מוסיקה נעימה (ללא מילים), לעצום עיניים, לנשום עמוק, להרפות את הגוף מנשימה לנשימה ולתת לדמיון לקחת אותנו לשם- העתיד שלנו עוד שנה או עוד 20 שנה..(לבחירתך- בנפרד).
מומלץ לחשוב על כל הפרטים הקטנים ולדמיין אותם – איך אנחנו נראים? מה לובשים? מה אנחנו עושים? מה משדרים? מקרינים? מה אנחנו עושים כל בוקר? איך נראה סדר היום שלנו? את מי אנחנו פוגשים? מי נמצא איתנו? מה ההרגשה? כדאי לדמיין עצמנו יושבים. מתבשמים מהטבע וממה שסביבנו. לא לחשוב כמה דקות, להתרכז בנשימה. מה המסר שלנו לעצמנו היום שכדאי ללכת איתו אל העתיד? שנרצה ליצור איתו את החזון שלנו?
לאט לאט פיתחי את עיניך ורישמי מיד את חוויתך על דף במשך 4 דקות, בלי לחשוב יותר מדי מה לרשום ובלי לעצור.
עתה, רישמי לפרטי פרטים (מלאי מעל דף A4 ) איך את רוצה שחייך יראו בעתיד באופן אידיאלי, במיטבם (שנה הבאה או עוד 20 שנה). אל תכניסי מילות שלילה ורישמי הכל בלשון הווה. תוך כדי הכתיבה, עני על השאלות הקודמות שנשאלו בדמיון המודרך.
דפדפי בז'ורנלים ועיתונים צבעוניים וגיזרי דמויות, מילים או משפטים המתקשרים לחזונך, התופסים את עיניך. הדביקי אותם על לוח או דף גדול בקולאז'. מומלץ לתלות את זה במקום נראה לעין.

רישמי לך מסקנות מכל התרגילים:
ממה את נהנית? מה משמעותי עבורך? אילו איכויות שלך עולות מהחזון? מה הצרכים שלך? האם יש דברים שאת מעדיפה לא לעשות ואכן לא הופיעו בחזון האידיאלי? איזה מסרים חוזרים על עצמם בכל התרגילים? האם יש מוטיב בדמות דימוי או תחושה שחוזרת על עצמה? מהם שלושת הדברים העיקריים שמשקפים את מי שאת בחזון? במה את גאה? מה חשוב לך ועליו לא תוותרי? האם יש הרגלים שאת רוצה לאמץ? מה הייעוד שלך בחייך  מהעולה בין כל הדברים גם יחד?
עכשיו אפשר להציב מטרות מהחזון- מה אנחנו מזמנים לחיינו? מתוך זה נקבע יעדים- מטרות ספציפיות יותר בטווח הקצר, עם זמן מוגדר שדרכם נגיע למטרות, ספציפיים, מדידים, מאתגרים עם מיקוד בתוצאה הרצויה.
רישמי רישמי הכל- יש כוח ברישום של מחשבות ותכנונים, יש סיפוק בהגעה אל דף הנייר הזה אחרי תקופה ומסקנה ששינית בעצמך את חייך, השגת מה שחשוב לך.

" בשנה הבאה נשב על המרפסת
  ונספור ציפורים נודדות.
  ילדים בחופשה ישחקו תופסת
  בין הבית ובין השדות.
  עוד תראה עוד תראה
  כמה טוב יהיה
  בשנה, בשנה הבאה!"
  (אהוד מנור)
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade