שינוי קריירה ובחירת עיסוק חדש: צעד אחר צעד  


חוה ניסבויום
 1. כדי לזהות את העיסוק המתאים לכם, חשבו "מהן שאיפות הקריירה שלכם ומה אתם מצפים מעבודה?" , עניין או אתגר? למידה? הערכה? ביטוי אישי? השתייכות?. דרגו את סדר חשיבותם של הצרכים האלו עבורכם  וודאו שאתם משתלבים בעיסוקים שיתנו מענה לצרכים החשובים לכם. אם יש לכם צורך בעבודת צוות, למשל, לא מומלץ שתקימו עסק הפועל מהבית (העסקה עצמית).
  לאלו שמתלבטים האם לעזוב מקום עבודה, חשבו האם העבודה הנוכחית שלכם עונה על הצרכים החשובים לכם, ואם כן, באיזו מידה?. האם העבודה הנוכחית שלכם עונה רק במידה מסוימת על הצרכים החשובים לכם? האם היא עונה על צרכים מסדר חשיבות נמוך?
 2. בחנו את כדאיות השינוי בראייה ארוכת טווח. שינוי עיסוק טומן בחובו לרוב ירידה בשכר שכן לא מדובר בקידום אלא בהתחלה מחדש. היו מוכים לירידה בשכר אבל זכרו כי הירידה לשכר היא לצורך עלייה עתידית בשכר שכן על-פי מחקרים ההתאמה בין אדם לעיסוקו היא שקובעת את ההצלחה כלכלית.במילים אחרות, אם בחרתם בעיסוק שמתאים לזהותכם יש סיכוי טוב שתצליחו.  דוגמא שנייה: בטווח הקצר, אתם חוששים מאי יציבות ומהרעה בתנאים שאתם יכולים להרשות לילדיכם. בראייה ארוכת טווח (או בראייה רחבה יותר), חשבו על המסר שאתם מעבירים לילדיכם כשאתם מתוסכלים או חוששים משינוי או מביטוי אישי. וגם, ילדיכם רואים את העולם דרככם, כך שאם אתם חוזרים מתוסכלים מהעבודה ועייפים, ילדכם עשויים לחשוב שהעולם מתסכל ושעבודה אמורה להיות מעייפת (למען הסר ספק, היא לא).
 3. למדו על תהליך השינוי. הכרות עם שלבי השינוי, מאפיינים ודרכים להתמודד עם השינוי יקלו עליכם בתהליך השינוי. למשל, חשוב שתדעו כי שינוי הוא אחד התהליכים הקשים ביותר לאדם מכיוון שהוא טומן בחובו אי וודאות רבה והפרה של איזון שכ"כ חשוב לבני האדם. לכן, תחושות של חוסר אונים, בלבול ופחד מאפיינים את כל האנשים שמחוללים שינוי. השינוי המורכב ביותר הוא שינוי שקשור לעבר (למשל, שינוי בדפוסי חשיבה וחינוך מילדות). שינוי פשוט יותר הוא זה שקשור להווה או לעתיד (למשל, שינוי הכרוך במעבר מפרויקט אחד לאחר או שינוי שכרוך ברווחים עתידיים). קראו על תהליך השינוי, היפגשו עם אנשים שחוללו שינוי (אך היזהרו מהאופטימיים מדי ומהפסימיים מדי) והתייעצו עם מומחים אובייקטיביים.
 4. כדי לפתור את הדילמה, התמסרו לתהליך החקירה. בתהליך החקירה אתם בודקים איזו מחויבות חדשה תתאים לכם. קחו מחברת ועפרון, וכתבו לעצמכם כל תובנה. חשבו על תובנות אלה כ'חלקים של פאזל'.דמיינו שהעיסוק החדש שלכם הוא פאזל שלם ועליכם לברר מהם החלקים השייכים לפאזל. למשל, איך נראה החלק של סביבת העבודה? האם יש בו אנשים או שאתם עובדים עצמאית מול מחשב? האם אתם בבית או בחוץ, האם הסביבה רועשת או שקטה?. איך נראים החלקים שמתארים את המיומנויות שלכם? במה אתם מצטיינים? חשוב שתבחינו בין כישרונות טבעיים לבין מיומנויות ששכללתם במהלך השנים. יש סיכוי גבוה שבתהליך השינוי תרצו לממש כישרונות מולדים חבויים ולהיפרד מפעולות ששכללתם או 'התרגלתם' לעשות. למשל, נשים רבות מעידות על עצמן שהן 'אלופות' בעבודה בלחץ, אלא שבדרך כלל הן פיתחו יכולת זו כתגובה לריבוי המשימות שניצבות בפניהן. לא מדובר בכישרון טבעי או בחלק שראוי שישפיע על בחירתן החדשה והרעננה. כשרון טבעי הוא זה המצוי באותן פעולות שאתם "תמיד" נוטים להיסחף לעשות והוא מאפיין את עשייתכם לאורך השנים ובתחומים שונים. למשל, תמיד מבקשים ממכם לכתוב את הברכות לאירועים, "כי את/ה טוב/ה בזה.."
 5. טיפ קריטי ראשון להצלחה בשינוי קריירה. בשלב הראשון של החקירה חשוב להתייחס לחלקים הבסיסיים והראשוניים בפאזל מבלי לקשר חלקים אלה לעבודה החדשה. מחשבה מוקדמת על עבודה משתקת וחוסמת כל מחשבה חדשה ויצירתית. דוגמה למחשבה משתקת: "איך אני אעשה מזה כסף?" או, "איך אני אגיע לזה?" או: "למה שמישהו יקנה ממני?". שאלות אלו יקבלו מענה בשלב מאוחר יותר.  אל חשש, התשובות בנושא העבודה יגיעו מאליהן. מדהים אותי, כל פעם מחדש, לגלות שבתום תהליך החקירה אנשים מביאים לידי ביטוי את העיסוק שהם רוצים, ללא התפשרויות.
 6. חקירה מעשית. מיציתם את המחויבות הקודמת ואתם מנסים לגלות מהי המחויבות החדשה? כדי לגלות דברים חדשים, עליכם לעשות דברים חדשים, ולא רק לחשוב עליהם. פעולות חדשות יכולות להתגלות כעיסוק החדש שלכם, אך רוב הסיכויים שהם "רק" יחשפו בפניכם חלקים נוספים, משמעותיים, בפאזל. פעולות חדשות גם נוטות לייצר תובנות משמעותיות ביחס לעשייה הקיימת. אם, לדוגמא, אתם נוטים לפעול מהמחשבה וכל עניינכם בלמידה תיאורטית, הירשמו לקורס קדרות.
 7. 'ישן מפני חדש תוציא?!'לא בהכרח. אני מאמינה שלאדם אין עתיד בלי עבר. אתם חוקרים ומגלים דברים חדשים אך זכרו להתייחס גם לחלקים מהעבר. זכרו שמרכיב אחד בפעילות החדשה יכול לחבור למרכיב שמוכר לכם והנה נולד לו עיסוק חדש. יתר על כן, הנסיון שלי מראה שכל עשייה בעבר משרתת את ההווה והעתיד, בצורה כלשהי (ייתכן שרכשתם מיומנויות מסוימות בעבודה קודמת, קשרים מסויימים, בטחון וכיו'ב).
 8. טיפ קריטי שני. זכרו שעומדת לרשותכם כמות משאבים נתונה (זמן, אנרגיה ומרץ, יכולת ריכוז, כסף ועוד) ושתהליך השינוי גוזל משאבים רבים מהמאגר שלכם (ליתר דיוק, התקיעות גוזלת). כדי להימנע משחיקה ומעייפות, הנובעים מהתכלות המשאבים, הפסיקו לבזבז משאבים על פעולות שאינן משרתות אתכם עוד ובחנו את ההחלטות שלכם במושגים של השקעה או בזבוז. זכרו שההתנגדות לשינוי היא עוצמתית כי אתם נפרדים מהמוכר, מעמדות, תפיסות ואמונות שביססתם במהלך השנים. הטיפ שלי: התחייבו לתהליך הדרגתי שלפיו בכל פעם שאתם עוסקים במשהו חדש, או חושבים על משהו חדש, אתם מפסיקים לעשות דבר אחד ישן.
 9. טיפ קריטי שלישי. עמדות שליליות כמו אשמה, בושה והערכה עצמית נמוכה יכולות להניא אתכם מתהליך השינוי (זו דוגמה מצויינת לבשבוז משאבים). כדי לחולל שינוי מוצלח עליכם לפתח גישה חיובית. חשבו מחדש על אמרות ביקורתיות שאתם אומרים לעצמכם או שאחרים אומרים לכם. לדוגמא, אם אתם רוצים לחולל שינוי זה לא אומר שאתם "לא יציבים" או ש"כולם מרוצים ממצבם ורק אתם לא". אולי לכם יש צרכים מפותחים כמו צורך במימוש אישי, או רצון להיות במקום מספק? אולי לכם יש משהו אמיתי להעניק לעולם הזה ואסור לכם לקפוא על השמרים?. דוגמא אחרת, אנשים רבים אומרים לי שהם לא יצליחו, ואני שואלת, "על סמך מה אתם מבססים את הקביעה הזו? בהסתמך על ניסיון העבר (הרי לא הייתם במקום החדש או שהייתם שם בשלב לא בוגר), אולי בהסתמך על אמונות שגויות? אולי על סמך קביעות של הקרובים לכם (שמדברים מהצורך האישי שלהם, שלא בהכרח רלוונטי לכם)".
 10. תכנון, התמדה ונחישות. את הטיפ האחרון שאלתי מעולם המושגים של אבא שלי, רץ מרתונים ותיק. דמיינו שאתם עומדים לפני ריצה ארוכה המצריכה משמעת עצמית, נחישות, תכנון  וקצב קבוע. תהליך השינוי אינו כריצה למרחק קצר שבה אתם משקיעים את כל האנרגיות מיד ובבת אחת. תכננו את המסע, הבינו שיש שלבים קשים יותר וברגעים קשים, חשבו על השגת המטרה הסופית ועל הסיפוק שבהשגתה. האמינו בצדקת הדרך והתמידו. לרצים באמת, הצטיידו מראש בתמר או בבננה :). לאלה המחוללים שינוי, הצטיידו בפצצות אנרגיה אחרות – חבר טוב, ספר מצוין או מומחה. 
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade