סוד הכריזמה  


דני וולקן – מאמנטור להעצמה אישית וקריירה
 
יש מנהלים ש"יש להם את זה" והם מצליחים לסחוף אחריהם בהתלהבות אנשים רבים בארגון. מה הוא אותו "זה" ?אותה "נוכחות" שכנראה קיימת אצל מנהלים מסוימים ?.
 
ה"זה" עליו אני מבסס את המאמר הוא המושג " כריזמה" ("מתת אל" ביוונית), או אישיות כריזמטית שהיא בעלת השפעה הממגנטת את הסובבים , נותנת השראה ומשמעות ובכך מובילה את המונהגים בהתלהבות ובמחויבות גבוהה ללא שימוש בתגמולים חומריים או באיומי עונש.
 
אישיות כריזמטית מוגדרת גם כדפוס של סמכות, בו התכונות הלא פורמאליות של אדם מסוים המובילה את האחר לציית ולוותר על קביעת דפוסי התנהגותו ואימוץ דפוסי התנהגות של בעל הכריזמה.
 
התכונות הלא פורמאליות הן אלו הנובעות מהקרנה של בטחון עצמי, ידע נרחב, ואמונה ושכנוע עצמי עמוק באידיאלים ובמטרות שהם מציגים בחזון רלבנטי ומלהיב, נתינת דוגמא אישית ושידור של ציפיות גבוהות מהמונהגים.
 
מקובל לחשוב שכריזמה, התנהגות כריזמטית, היא "מתת אל" והיא מולדת, אך בשנים האחרונות מתחזקת הדעה שאפשר לפתח תכונות כריזמטיות כפי שניתן לפתח תכונות אחרות. המושג כריזמה מתחבר למושג מנהיגות ולכל מנהיג דרושות תכונות מעשיות היוצרות את אפקט הכריזמה.
 
פיתוח כריזמה תלוי ביכולת לתקשר, החל בעיצוב תדמית אישית המשדרת עוצמה וכלה ביכולת להציג נושא באופן אפקטיבי , בטחון עצמי, אסרטיביות, שליטה חשיבה יצירתית, יכולת רטורית וחוזק רוחני.
אפשר לפתח אישיות כריזמטית באימוץ מספר עשיות:
  • גבש תדמית רצויה – חשוב שהתדמית תצמח מתוך האישיות ושלא תהיה זרה ומנוכרת לאישיות. התדמית מכוונת ללבוש, להתנהגות וליכולת התקשור עם אנשים בהתאם לסביבה ולתרבות הארגונית במקום.
  • דע להפגין ולנהל רגשות – מנהיגות מבוססת, בהכרח, על תהליכים רגשיים. תפקידו של המנהיג כולל הבעת רגשות, זיהוי רגשות המונהג והתייחסות אליהם. (EQ- אינטליגנציה רגשית)
  • צור חשיבה חיובית - ללא ספק תפקידו של המנהל לייצר רגשות חיוביים בארגון תוך הגברת ההזדהות והמחויבות למטרות וחזון הארגון. חשיבה חיובית יוצרת אנרגיה, אופטימיות ומשדרת עשייה ויצירתיות ובכך סוחפת את האחרים.
  • ידע הוא כוח – ידע רב תחומי רחב ומעמיק מאפשר למנהל, למנהיג לפתח תקשורת אפקטיבית עם מגוון אנשים ותרבויות ומגרה את המונהגים ליצירת קשר. ? יצירת אמינות ופתיחות – אמינות ופתיחות הם הבסיס ליצירת קשרים המושתתים על ביטחון ורצון להשתייך ולהתחייב בפעילות המנהל המנהיג.
  • יצירת חזון ומטרה – יצירת חזון, מטרות ודרך להשגתו משדרים כי המנהל רואה את הפעילות לטווח הארוך וזאת כאשר החזון המלהיב נשען על אידיאלים ברורים ולא שגרתיים.
  • דוגמא אישית ומוכנות לקחת סיכונים – הדוגמא האישית והמוכנות לקחת סיכונים מבטאים אמונה עמוקה ומוחלטת בחזון ובדרך להשגתו, מצביעה על בטחון עצמי ועל הערכה מציאותית של הסביבה והמציאות
  • שידור ציפיות גבוהות – ושימוש בסמלים על מנת למקד ולכוון המאמצים בכוון החזון ומטרות הארגון. ציפיות גבוהות מהמונהגים מבטאים אמון רב ביכולת העשייה ומעמידים אתגרים והשראה
 
לסיכום ה"כריזמה" ה"זה" אינו דבר שנולדים איתו אלא ניתן שניתן לרכוש ולפתח אותו דרך למידה ואימון מתמשכים של צורות התנהגות וזאת לאחר הכרות האדם ואישיותו והגדרת הצורך הספציפי של הארגון ומטרותיו.
 
 "צבא של עכברים עליה מפקד אריה יכול לעשות יותר מצבא אריות עם מפקד עכבר " (נפוליאון)
סוד הכריזמהלשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade