חולמים על שינוי ?  


מרגישים תקועים וחסרי אמביציה ? אולי זה הזמן לעצור ולעשות שינוי קריירה ! איך עושים את זה?
 
כשמסתכלים קצת מסביב, קשה שלא להבחין, כי היום, יותר ויותר אנשים בוחרים, פתאום באמצע החיים לעצור ולעשות שינוי. יש מי שהשינוי זורם לו בצורה טבעית, אצל אובנו תהליך ההחלטה לעשות שינוי כרוך במעבר דרך פחדים רבים.. שינויים, לא רק בקריירה דורשים תמיכה - ואנחנו כאן בדיוק בשביל זה!

יש שינוי מבחירה ויש שינוי שאינו מבחירה, אבל לא משנה מאיזה כיוון מסתכלים על זה, כל שינוי - הוא גם קצת קשה. קשה? לפעמים. אבל לא בלתי אפשרי, וברוב המקרים - מתגמל וממלא סיפוק.
 
מסקר שנערך ע"י AllJobs ומגזין TheMarker, עולה, כי 68% מהנשים שעשו שינוי קריירה, שבעות רצון מהשינוי. עוד עולה מהסקר כי הסיבה העיקרית שנשים עושות שינוי קריירה , אינה, כמצופה, הרחבת משפחה או סלידה מהמקצוע הקודם, כי אם שאיפה להגשמה עצמית.
 
מי עושה שינוי קריירה ?
כולם! המזכירה הרפואית שהפכה למנהלת אתר אינטרנט, רופא השיניים שעשה הסבה לטיפול אלטרנטיבי, הפרסומאית שהפכה ליועצת השקעות, איש המחשבים שנהיה יינן. אולי בחרנו מקצוע שהתאים לנו אז, והיום השתננו וכבר לא, אולי כי ההורים לחצו, אולי החיים הובילו אותנו במסלול מסוים, שבסופו מצאנו את עצמנו עוסקים במשהו, שמעולם לא בחרנו בו במודע, ואולי פשוט מיצינו קריירה קודמת, שעשתה לנו טוב בתקופה מסוימת, ועכשיו בא לנו שינוי , משהו חדש – מרענן. התפתחנו והתבגרנו, פחדים ישנים נעלמו וסדרי עדיפויות חדשים צצו.
 
שינוי קריירה - כל הסיבות
ישנן סיבות רבות לכך שאנשים מחליטים באמצע החיים, פתאום, לקום ולעשות משהו אחר – שהם לא עשו קודם. לפעמים מדובר על מעבר משכיר לעצמאי באותו מקצוע, על שינוי בהיקפי המשרה בצורה משמעותית, וכמובן על שינוי של 180 מעלות בתחום העיסוק עצמו.
בשורה תחתונה, בשנים האחרונות, נפח העבודה בחיינו הולך וגדל, ואיתו גם הציפיות ממקום העבודה, להיות יותר מ"מקור פרנסה". למעשה, היום, העבודה מגדירה אותנו – מי אנחנו, מה אנחנו עושים, איך אנחנו תופסים את עצמנו, ומקום העבודה הולך ונעשה משמעותי ומהותי.
ואכן, עולם הקריירה הוא עולם ומלואו, האפשרויות אינסופיות. רק שיטוט תמים ב-AllJobs, לא למטרות חיפוש עבודה ממשית, גורמות לחלקינו דגדוג באצבעות ורצון לבדוק עוד תפקיד מדליק, עוד פרוייקט מסקרן. האפשרויות, ההתבגרות והתמודדות עם הפחדים, מביאים אותנו להסתכל על הקריירה שלנו בעיניים, ולשקול ברצינות אפשרות לעשות שינוי קריירה - כך פתאום.

כמה סיבות לא טובות לשינוי בקריירה
האם אתם מזהים את עצמיכם במידה כזו או אחרת באחד המשפטים הבאים?
"יש עכשיו ביקוש מטורף למתכנתים/ מנהלי פרויקטים/ סוכני נסיעות. נראה לי שאני אלך על זה".
"דני הגיס של סיגי כבר עשה מזה מיליונים, מיליונים". "בניתוח הגרפולוגי שלי רואים שאני מאוד יצירתית, מאורגנת וטיפוס של מנהיגה. מתאים לי תועמלנות רפואית או עיצוב תכשיטים".
"אני מכיר את התחום הזה, מכיר את השוק, את האנשים. לא מאוד מעניין אבל איך אשתי אומרת? הבנאדם צריך להתפרנס".
"איזו הברקה, אחי, אתה ענק. אתה חייב להיות קופירייטר".
אלה מלכודות נפוצות. בדרך לשינוי קריירה, צריך שיהיה חיבור אינטואיטיבי והכרות עמוקה גם עם התועלת שיש לך, שנבנו בסיבוב הקודם, וגם עם התחושות הפנימיות שלך למה נכון לך לעשות בעבודה. אם זה לא בא מה"אני" שלך, זה לא ילך.

הקושי בשינוי
יש מי שהשינוי זורם להם בצורה טבעית עד שהם לא ממש מרגישים כשהוא מתרחש. יש את אלה שפשוט הולך להם קל. לרוב, גם אם מדובר בשינוי רצוי, יכולים להיות קשיים.
הויתור על הישן. בין אם אתם בחרתם במקצוע בגלל שההורים לחצו, ובין אם בחרתם לבד אבל מיציתם לחלוטין, בכל זאת מדובר בפרק שהשקעתם בו שנים מחייכם, למדתם עבורו והתקדמתם בו. אל תראו בכך ויתור מוחלט וזמן שבוזבז, לפחות חלק מהניסיון והלמידה ילווה אתכם הלאה לשלב הבא. לעיתים שינוי קריירה כרוך בויתור על מעמד מסויים או קליקה, שמשמעותיים עבורכם, גם זה מחיר שיש לשלם.
אל הלא נודע. לרוב לא באמת מדובר בדלת שאין מושג מה מאחוריה, שהרי הקריירה הבאה שלנו לא נבחרת באקראי ע"י עוגיית מזל סינית. הלא נודע האמיתי הוא אנחנו. האם נהנה מזה לאורך זמן? האם נצליח, מקצועית וכלכלית? למי שחרד מהלא נודע, תהליכי שינוי קריירה קיצוניים, יכולים לקחת יותר זמן, שינוצל להפחתת גורמי חוסר הודאות.
מה יגידו? היינו רוצים להגיד  שזה לא משנה, ושזאת סיבה עצובה ועלובה להימנע משינוי קריירה. הבעיה היא, שלפעמים מדובר בתגובות של סביבתנו הקרובה והמשמעותית ביותר. הורים, בני זוג, ילדים, בעיקר אם השינוי הזה, ישפיע גם עליהם.
"אין לי מושג מה הקריירה הבאה שלי, העיקר שזה לא מה שאני עושה היום" כשהקושי הגדול הוא להגדיר לעצמנו מה אנחנו כן רוצים, ולא רק מה לא, נדמה לנו שאנחנו בשלים לשינוי וברגע שנדע מה, הוא יהיה יותר קל. קל מאוד לפסול את כל מה שלא מתאים לנו, מכל סיבה שהיא. למצוא את הדבר האחד שבשבילו שווה להתמודד עם כל הקשיים המפורטים מעלה, לפעמים, יכול לקחת שנים.
 
תחנות בדרך לשינוי קריירה
עזרה מקצועית – הכוון מקצועי יכול להנחות אתכם בכיוון שמתאים לכם יותר. האם כדאי לכם להיות שכירים או עצמאיים, איזה כישורים יש לכם שיכולים להיות מנוצלים לקריירה חדשה וגם מהם נקודות התורפה שלכם. אנשי מקצוע מהתחום אליו אתם מעוניינים להיכנס, יכולים לכוון אתכם לגורמים וכיוונים ספציפיים ולחסוך זמן ותסכול. אימון אישי (coaching) וסדנאות שינוי קריירה, יכולים לסייע לכם לעבור את הדרך מנקודת הרעיון, או הרצון, עד לשינוי המוגמר.
תכנית מגירה - אם אתם לא מרוצים ממה שאתם עושים, או שיש לכם הרגשה, שלא מרוצים מכם, ושהשינוי עומד להיכפות עליכם, תערכו לשינוי. לימדו (קורסים, קריאה, שיחות עם אנשים) דברים שמעניינים אתכם ושעשויים להתפתח לקריירה חדשה, או לתעסוקה חלופית.
הערכה כלכלית – רבים תקועים בקריירה, שמיצתה את עצמה, כי הם חוששים מההשלכות הכלכליות של השינוי. תכנון מוקדם של תקופת המעבר: כמה זמן לא תעבדו וכמה זמן תעבדו בהכנסה נמוכה, יעזרו לכם להבין למה להיערך ולמצוא פתרונות שיאפשרו את השינוי.
שיתוף המעגל הקרוב – בשביל התמיכה, הרעיונות, הקשרים, עזרה כשתבקשו וגם בהתנדבות, והסבר הגיוני למצב הרוח המתנדנד.
קבלה עצמית – אתם באמצע שינוי מהותי בחיים, תפרגנו לעצמכם את הפחד, חוסר הסבלנות, החרטה לפרקים, כפי שאתם מפרגנים לעצמכם את ההתלהבות, ההתרגשות הציפיה והפנטזיות.

 
מה עושים עם קורות חיים לאחר שינוי קריירה
בדרך כלל קשה להשיג ראיון עבודה בלי ניסיון רלוונטי, אך היום, יותר מתמיד, מצב המשק בשיא בביקוש לעובדים בעשור האחרון, מאפשר גם לחסרי ניסיון שהצליחו לבלוט בקורות החיים להגיע לראיון עבודה. אבל מה עושים כשאין ניסיון? איך גורמים למעסיק פוטנציאלי שלא לפסול אתכם על הסף? קצת טיפים לכתיבת קו"ח לאחר שינוי קריירה. נקודת המוצא, למי שלא הבין, היא שקורות החיים הקודמים פג תקפם עם הקריירה הקודמת וצריך להתאים אותם למצב החדש.
  1. ציינו לעצמכם מהו הג'וב האידאלי עבורכם ולימדו עליו כל מה שתוכלו. הכינו רשימת כישורים נדרשים, אלה צריכים לבלוט ביותר בקו"ח שלכם. כשאתם כותבים את קו"ח מחדש ע"פ ההמלצות הבאות, חישבו כיצד לנסח אותם בצורה שתועיל לכם ביותר.
  2. פתחו את מסמך קורות החיים בתמצית מילולית המהווה "משפט מטרה". העניין עשוי להיראות לכם מוזר, והוא אכן מקורי, אבל זה יתפוס את העין, ואם תנסחו זאת כמו שצריך מעסיק פוטנציאלי יהיה מסוקרן ומעוניין מספיק כדי לזמן אתכם לראיון. להלן דוגמא:
    עורכת דין מוסמכת בעלת ניסיון של מספר שנים, מעוניינת בתפקיד שיווקי כמנהלת מוצר. בעלת יכולת חשיבה אסטרטגית ויצירתית, כושר ניסוח וניסיון בניהול מו"מ ועמידה מול קהל. בעלת כישורי למידה מהירה, מוטיבציה גבוהה ונכונות להשקעה רבה.
  3. אל תיצמדו לכרונולוגיה המקובלת, אם היא אינה משרתת אתכם. יש לכם השכלה או הכשרה רלוונטית? מקמו אותה לפני "ניסיון תעסוקתי". היה לכם ניסיון מקצועי קודם שעשוי להועיל? חלקו את פרק הניסיון התעסוקתי לשני חלקים: "ניסיון תעסוקתי רלוונטי", שיופיע ראשון, ולאחריו "ניסיון תעסוקתי נוסף".
  4. בניסיון התעסוקתי העדיפו ניסוחים המציינים כישורים, משימות והישגים רלוונטיים לתפקיד החדש שאתם מנסים להשיג. אל תפרטו בניסיון שרלוונטי מאוד לקריירה הקודמת אבל בעל תרומה אפסית לחדשה.
  5. נצלו היטב את המכתב המקדים לקו"ח הפורמט הסיפורי שמכתב מאפשר מקנה לכם יתר שליטה בתוכן מהמבנה הכפוי של קורות החיים. תוכלו להביע בחופשיות התלהבות מהמקצוע ומהקריירה החדשה, לציין כישורים ויכולות ולצייר תמונה מלאה יותר של אדם שהמעסיק ירצה שיעבוד עבורו. התמקדו במה יש לכם להציע שיועיל למעסיק, ולא במה שאתם מקווים לקבל.
    מקרה של הסבה מקצועית מחייב יד מקצועית באמת בכתיבת קורות החיים, כזו שתוכל לגרום למעסיק לזהות את הפוטנציאל מתוך הקיים למרות שהתפקידים שמילאתם שונים מהמבוקש. מומחי התעסוקה של Allobs יכולים לעזור לכם.

לסיכום
מה אפשר ללמוד מזה? שאין דרך אחת, או דרך מועדפת לשינוי קריירה. כל אחד יכול, ולכל "סיפור" כזה נקודת מוצא שונה, נקודת סיום אחרת, ודרך יחודית. כפי שראינו, יש כלים שעוזרים להתמודד ולכולם הזכות והיכולת להשתמש בהם בדרכם.
לשיחת ווידאו עם דני וולקן
טל: 03-5326708 נייד: 3648964- 052 פקס: 03-5323854

דוא"ל : vulkand@bezeqint.net

Powered By EcomTrade